Επέστρεψε στην Α1 ο Απόλλων Πατρών!

0
Απόλλων

Νίκησε 70-63 τον Ολυμπιακό Β’ και υπερκαλύπτοντας το -3, επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία ως πρωταθλητής Α2

Στα… σαλόνια ξανά ο Απόλλων!

Με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 70-63 του Ολυμπιακού Β’ και υπερκαλύπτοντας το -3 του πρώτου γύρου, κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α2 και ανέβηκε απευθείας στη μεγάλη κατηγορία, επιστρέφοντας μετά το 2017.

Από την άλλη, η ομάδα του Πειραιά έχει ακόμη μία ευκαιρία για την Basket League, καθώς θα συμμετέχει στα playoffs των θέσεων 2-5, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας και κρατώντας τις νίκες από την κανονική περίοδο. Πρώτος του αντίπαλος θα είναι ο πέμπτος Πανερυθραϊκός σε μια σειρά που αρχίζει το Σάββατο.

Απόλλων Πάτρας-Ολυμπιακός Β’ 70-63
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Μαλαμάς (Κωστής/Θεοδοσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3 (1), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.