spot_img
spot_img
ΑρχικήΑΡΓΟΛΙΔΑΣτον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός για πρώτη φορά η Σάκκαρη

Στον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός για πρώτη φορά η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη εξακολουθεί να γράφει τη δική της ιστορία στο διάσημο τουρνουά τένις Ρολάν Γκαρός του Παρισιού.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις επιβλήθηκε με 2-1 σετ της Βελγίδας Ελίζ Μέρτενς και προκρίθηκε για πρώτη φορά στο 4ο γύρο του τουρνουά (όπου θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα, τη Σοφία Κένιν).

Η αναμέτρηση με τη Μέρτενς ήταν ένας αγώνας-θρίλερ στα δύο πρώτα σετ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται μεταξύ των δύο παικτριών.

Η Μέρτενς ξεκίνησε με μπρέικ, έφτασε αμέσως μετά στο 2-0, όμως η Σάκκαρη αντέδρασε και με δικό της μπρέικ πέρασε μπροστά με 3-2. Οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 12ο γκέιμ του σετ, το οποίο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε με μπρέικ, φτάνοντας στο 7-5 (και 1-0 στα σετ).

Δύο διαδοχικά μπρέικ σημειώθηκαν στην αρχή του δεύτερου σετ (ένα για κάθε τενίστρια), με το ματς να πηγαίνει τελικά στο τάι μπρέικ, το οποίο κέρδισε η Βελγίδα με 7-6 (7-2).

Στο τρίτο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απλοποίησε την κατάσταση: έκανε δύο γρήγορα μπρέικ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα με 5-1, πριν φτάσει στην τελική επικράτηση με 6-2, κατακτώντας ταυτόχρονα και τη μεγάλη νίκη.