spot_img
spot_img
ΑρχικήΑΡΓΟΛΙΔΑΉττα για τον Οίακα Ναυπλίου από τον Φίλιππο Βέροιας στα δευτερόλεπτα

Ήττα για τον Οίακα Ναυπλίου από τον Φίλιππο Βέροιας στα δευτερόλεπτα

Νωρίτερα από την προγραμματισμένη ξεκίνησε η αναμέτρηση του Φίλιππου με τον Οίακα Ναυπλίου στη Βέροια για την 11η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Το τζάμπολ της αναμέτρησης που ήταν προγραμματισμένο για τις 17:00 εγίνε στις 15:00, με την λογική να μπορέσει και η ομάδα της Αργολίδας να ταξιδέψει από το Ναύπλιο στη Βέροια.

Ο Οίακας δεν τα κατάφερε και έχασε με έναν πόνο διαφορά 73- 72

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη η οποία προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με 6-2 ενώ στο 5’ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Σουτζόπουλου στον Κοθρά αυτός με εύστοχο σουτ τριών έκανε το 11-4.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και ο Παπαφλωράτος μείωσε με τρίποντο σε 15-11 στο 6’. Πιλκούδης και Ελευθεριάδης έβαλαν και πάλι τον Φίλιππο μπροστά με +8 πόντους αλλά Καλλινικίδης, Βύρλας και Σιμιτζής με σερί 0-9 έβαλαν το Ναύπλιο μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 21-22 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Βεροιώτες αφυπνίστηκαν και στο 12 προηγήθηκαν με 31-24 αλλά και πάλι οι παίκτες του Ναουπλίου με τρίποντο του Κουλουριώτη μείωσαν σε 38-37 (στο 17’). Σερι στη συνέχεια 7-0 για τον Φίλιππο και η διαφορά ανέβηκε στο +9 46-37. Η ομάδα του Μπλατσιώτη έλεγξε το παιχνίδι στα εναπομείναντα λεπτά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 51-45.

Με σερί 4-11 οι φιλοξενούμενοι γύρισαν και πάλι το παιχνίδι κάνοντας στο 26′ το 55-56. Το παιχνίδι απέκτησε ένα γρήγορο ρυθμό με το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και τις δυο ομάδες να είναι άστοχες. Ο Σωτήρης Ντόβας ισοφάρισε στο 29′ σε 60-60 με τρίποντο και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 63-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι δραματικό και να κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Φίλιππος να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα κάνοντας την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. με σκορ 73-72.

Διαιτητές : Λουλουδιαδης, Ντουρας, Δημάδης

Δεκάλεπτα : 21-22, 51-45, 63-62, 73-72

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης – Κουρουζίδης): Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ντόβας, Ελευθεριάδης, Πιπεράκης, Πολυμένης, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος , Πιλκούδης

ΟΙΑΚΑΣ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής , Χαϊδάς, Κουμπούρας , Πελεκάνος, Τσουλφίδης, Τουρλής, Καστραντάς, Ευστρατίου , Βύρλας , Καλλινικίδης , Σκορδάς , Χάχαλος.